Moje Żagle > O mnie > Mój klub

Moją przygodę z żeglarstwem zaczynałem mając 11 lat, w moim rodzimym mieście Brodnicy, w Towarzystwie Żeglarskim "Pojezierze". Tam pobierałem pierwsze szlify podczas kursu na stopień żeglarza jachtowego. Krótko później Towarzystwo upadło, a ja pozostałem na kilka lat bez dostępu do żagli.


Rok 1999 okazał się dla mnie przełomem. Trafiłem na obóz żeglarski zorganizowany przez sekcję żeglarską TKKF WDA Czarna Woda w Borsku nad jeziorem Wdzydze. Szybko zorientowałem się, ile czasu zmarnowałem wcześniej... Kadrą na tych obozach byli i są nadal zawodnicy regatowi tego klubu, mistrzowie Polski i Europy. W ekspresowym tempie poznałem pełnię radości czerpanej z żeglarstwa!! Wspaniały akwen, rejsy, wywrotki na sucho, treningi regatowe, starty w regatach...!! Jest to chyba jedyne miejsce, gdzie dla zwykłych obozowiczów dostępne są łódki, na których zdobyto wiele różnych medali.


Dzięki dwóm wspaniałym trenerom: Bogdanowi Czechowskiemu i Waldkowi Peście nauczyłem się znajdować wiatr tam gdzie go nie ma, unosić się z łódką ponad wodę, latać na trapezach, tworzyć jedność z kawałkiem skorupy unoszącym mnie po fali z zawrotną prędkością!! Od tego czasu każde wakacje spędzałem na Kaszubskim Morzu, jak nazywają jezioro Wdzydze Kaszubi. Tam również poznałem Zbyszka Klimczaka, który to namówił mnie, a później pomógł zrealizować, służąc radą i pomocą, wyjście na morze oraz pięcie się w górę w hierarchi stopni żeglarskich i instruktorskich, aby móc przekazywać swoją pasję innym. Od naszego wspólnego rejsu po Adriatyku u wybrzeży Chorwacji, stał się on moim mentorem żeglarstwa, któremu jestem wdzięczny za tak wiele, że nie sposób tego wyrazić.


Niestety w 2002 roku wspaniale prosperująca sekcja została zniszczona przez zazdrosnych i łapczywych na sukcesy i pieniądze miejskich samorządowców. Szczęśliwie, siłę i duch tego miejsca stanowiły nie tylko mury, ale przede wszystkim ludzie. To włąsnie oni, skupieni wokół poprzedniego prezesa sekcji, a obecnego prezesa klubu - Cześka Sikory, powołali do życia Jacht Klub WDA Czarna Woda, którego jestem dumnym członkiem. Wspólnie staramy się kontynuować misję szerzenia idei żeglarstwa wśród jak największej rzeszy, szczególnie młodych osób. Dlatego co roku organizujemy obozy żeglarskie dla dzieci, aby tak jak ja, mogły one poznać smak przygody, przyjaźni, smak żeglarstwa...

Copyright © Lubomski Paweł, 2005 - 2009